fbpx

10 įdomiausių žavių faktų apie šuns mintis


Šunys yra ne tik vaikščiojantys ir išmatas darantys padarai. Jų smegenys neapsiriboja trimis komandomis „sėdėk“, „atnešk“ ir „stovėk“. Net jei pats neturite šuns, turėtumėte žinoti, kad jie yra vieni intelektualiausių padarų planetoje, kuriuos išdidžiai galime laikyti savo giminaičiais, kaip žmones. Šunys netgi gali patirti tuos pačius negalavimus, kurie paveikia ir žmogaus smegenis. Jie gali nesugebėti išspręsti tiesinių lygčių (taip pat negali ir kai kurie žmonės, kurie miegojo per algebrą), tačiau jie gali suprasti daugiau, nei jūs manote.

Atsiranda vis daugiau mokslinių tyrimų apie šunų protą, apie tai, ką jie galvoja viduje ir kaip jie supranta aplinką. Nors niekada negalime žinoti nė vienos detalės apie šunų protą ir kūną, nemaža pažanga, kurią padarėme iki šiol, suteikė daugiau įžvalgos ir geresnio šunų pažinimo supratimo. Pažvelkime į dešimt įdomių faktų apie šuns mintis.

Šunys taip pat gali patirti depresiją ir nerimą

Kiekvieną kartą, kai „Facebook“ vaizdo įraše matote šunį, manote, kad jis tiesiog pasiruošęs vakarėliui bet kurią akimirką. Tačiau šunis, kaip ir žmones, gali kankinti depresija ir nerimas. Nors šunys gali būti naudingi žmonėms įvairiais būdais, susijusiais su psichine sveikata, šie kailiniai kompanionai taip pat gali turėti bėdų. Jų depresiją gali paskatinti pvz., pridėti ką nors naujo šeimoje ar išeiti iš namų. Šuns depresijos simptomai yra beveik tokie patys, palyginus su depresijos simptomais žmonėms. Jie gali prarasti apetitą, tapti neaktyvūs, prarasti susidomėjimą mėgstama veikla ir pasitraukti iš pasaulio.

Šunų uoslė geresnė nei jūs manote

Jei kada nors susimąstėte, kodėl šunys šnipinėja beveik viską (įskaitant kitų šunų užpakalį), tada būkite pasiruošę šokui: pagrindinis šuns pojūtis yra uoslė. Jie gali užuosti daiktus, kurių negali žmonės. Jei jie negalėtų, tada mes neturėtume bombų ar narkotikus šnipinėjančių šunų, mes tiesiog turėtume krūvą šliaužiančių žmonių, keturiolika kartų, uostančių nusikaltimo vietos grindis. Šunys turi iki 300 milijonų uoslės receptorių, palyginti su šešiais milijonais žmonių. Jei įsigilintumėte labiau, jei žiūrėtumėte tiek į žmonių, tiek į šunų nosis, jose yra kaulinės slinkties formos plokštelės, vadinamos turbinais. Šis organas turi storą membraną, užimančią didžiąją dalį kvapą nustatančių ląstelių. Žmonėms šis organo plotas siekia tik maždaug vieną kvadratinį colį. Jei sugebėtumėte šuniui išskleisti tą patį organo plotą, jis gali būti apie šešiasdešimt kvadratinių colių (priklausomai nuo nosies dydžio ir ilgio). Šuns smegenys specializuojasi kvapų atpažinime, štai kodėl šunys labai pasikliauja nosimi, kad padėtų suprasti aplinkinį pasaulį. Kvapų analizei sunaudoto šuns smegenų procentas yra keturiasdešimt kartų didesnis nei žmogaus smegenų. Kadangi šuns nosis yra specialiai pritaikyta veikti geriau nei žmogaus, ji turi daug privalumų, kurių mes neturime. Jie turi galimybę įkvėpti orą ir tuo pačiu iškvėpti. Tikslas yra sukurti nuolatinę oro cirkuliaciją, tuo tarpu mums, žmonėms, yra galimybė vienu metu tik įkvėpti arba iškvėpti.

Šunys gali skaityti mūsų veido išraiškas, kaip ir kiti žmonės

Jei atrodysi liūdnas, tada gali rasti kitą žmogų, einantį prie tavęs ir kalbinantį, bandant tave nudžiuginti. Šunys gali apdoroti panašią reakciją į žmogaus veido išraišką. Jei nusišypsojote šuniui, tada šuo sugalvos mintyse, kad esate laimingas, ir tikriausiai savaip jums šypsosis. Jie netgi gali reaguoti atviriau, kai rodo, kad yra laimingi, šokinėdami aplink ar mojuodami uodega. Įrodyta, kad šunys yra jautrūs emocinėms užuominoms, kurias perduoda žmogaus veidas, ir netgi patiria tai. Padažnėjęs širdies ritmas, kai jie supranta, kad kažkas pyksta, bijo ar yra laimingas. Tyrimai taip pat rodo, kad šunys turi tuos pačius socialinio atpažinimo įgūdžius, kokius turi žmogaus kūdikis nuo 6 mėnesių iki 2 metų.

Šunys nori mums pasakyti ką jie galvoja, bet negali

Tikriausiai labai nemalonu bandyti ką nors pasakyti, kai tiesiog negali ištarti žodžių. Tai lyg iškylantis kalbos barjeras ir tikiesi, kad keistas rankų judesių derinys privers ką nors suprasti tai, ką bandai pasakyti. Tokia yra kasdienė šunų tikrovė. Jie nori su mumis pasikalbėti, bet negali. Šunys neturi žodžių, bet gali su mumis bendrauti. Jie tai daro naudodamiesi įvairiais kūno kalbos metodais, kurie gali suteikti mums daugybę informacijos apie tai, ką jie galvoja. Jei žinome, ko ieškoti. Pavyzdžiui, šuo pasukęs galvą ir laižydamasis, sako, kad jie nervinasi. Jei jie karštligiškai judina uodegą, tada žinome, kad jie yra laimingi. Yra penkios įprastos šunų bendravimo signalų grupės (baimė, susijaudinimas, nerimas, agresyvumas ir atsipalaidavimas). Problema, kurią mes patiriame, kartais yra tokia subtili, kaip jie bendrauja su mumis, kad mes nesuprantame to, ką jie sako. Manau, kol šuo suras būdą kaip su mumis pasikalbėti, visada bus dar daug, ko nežinome apie tai, ką jie galvoja ar jaučia.

Šunys gali suprasti, ką jūs sakote

Galbūt šunys negali mums pasakyti, ką jie galvoja, tačiau tai nereiškia, kad jie negali suprasti, ką mes sakome. Šunų žvalgybos ekspertas daktaras Stanley Corenas sako, kad išmokytas šuo vidutiniškai gali suprasti apie 165 žodžius ir galbūt daugiau. Nors šunys gali išmokti žodžius jaunesni nei žmonės, jie tiesiog negali atsakyti į nieką, išskyrus judinant uodegą, žiovaujant ar spoksant į mus, kai klausiame „pasivaikščioti?“. Šunų smegenys kalbą apdoroja panašiai kaip žmonės, dešinė pusė susijusi su emocijomis, o kairė – apdorojimo prasme. Jie kaip vaikas, išmoksta, kad tam tikri garsai reiškia tam tikrus dalykus. Pvz., Žodžio „vaikščioti“ garsas greitai bus susietas su pasivaikščiojimu, jei tai jie daro kiekvieną kartą, kai sakote jiems žodį.

Šunys gali pajausti aplinkos nuotaikos pokyčius

Šunys turi stiprų uoslės pojūtį, tam kad pamatyti, ar esame laimingi, ar liūdni, bet ar žinojote, kad jie taip pat girdi nuotaikų pokyčius? Jei šuo išgirs ką nors neigiamo (pvz., verksmą), greičiausiai jis bus priblokštas. Jei jie girdi, kad žmogui gera, tada greičiausiai jie ims šokti tą keistą šunų šokį, judinant visą savo kūną, nes šunys iš tikrųjų negali šokti, bet jie daro viską. Seniai buvo žinoma, kad šuo, įskaitant mūsų balsus, garsą renkasi labiau nei tikrus žodžius. Šie garsai bus priskiriami jausmui jų smegenyse, pavyzdžiui, džiaugsmui išgirdus jų patiekalą, paimtą iš spintelės, ar baimė išgirdus, kaip bėga vonios vanduo ir jie yra vedami į vonios kambarį. Ar jūs kada nors pagąsdinote savo šunį, bet negalėjote to padaryti griežtu balsu? Sakydamas „tu neklaužada berniukas“ šypsodamasis ir juokdamasis, be abejo būsi sutiktas su judančia uodega ir šokinėjančiu šunimi. Taip yra todėl, kad jiems jūsų balso tonas skamba džiugiai.

Žmonės bėgant laikui paveikė šuns smegenis

Borderkolliai neatsibudo vieną dieną žinodami, kaip ganyti avis. Šuns smegenys skiriasi priklausomai nuo veislės. Kai kurie yra leidžiami medžioklei, kiti – laidynei. Laikui bėgant didelę įtaką šiam elgesiui turėjo žmonės. Mokslininkai įrodė, kad selektyvus veisimas, kurį mes panaudojome metams bėgant, norėdami įgyti norimą formą, spalvą ar elgesį, taip pat turėjo įtakos šuns smegenų veikimui. Įrodyta, kad šuns smegenys įvairiose veislėse skiriasi. Didelę šio variacijos dalį lemia tai, kaip mes patys ieškome konkretaus elgesio selektyvaus veisimo metu. Tai reiškia, kad šunys skiriasi ne tik dydžiu, forma ir spalva, bet ir kaip veikia jų smegenys.

Šunys gali suprasti dalykus (kartais geriau nei žmonės)

Šunys nėra padarai, kuriems sunku rasti skanėstą, kai jūs sumaišote už nugaros ir siūlote abi rankas, kad pamatytų, ar jie gali jį rasti. Tai gali būti įdomus triukas, norint pabandyti apgauti savo šunį, tačiau jie iš tikrųjų žaidžia su mumis, nes jie jau žino, kur yra triukas (atsiminkite, uoslės pojūtį). Jie taip pat gali būti racionalesni priimant sprendimus nei žmonės. Nepaisant to, ką daro kiti, kartais jie nepasirinks lengvo kelio, o protingą kelią. Žmonės gali patekti į spąstus to, ką mokslininkai vadina „per daug mėgdžiojimo“, bandymo imituoti mūsų aplinką, šunys iš mūsų mokysis, tačiau mąstymo procese bus racionalesni spręsdami, ar sekti mūsų elgesį. Jie stebės, ką mes darome, bet nekopijuos mūsų, jei situacija to nepateisina. Tai suteikia objektyvesnes smegenis, kai reikia spręsti problemas. Pvz., spręsdami galvosūkį, stebėsime, kaip kiti sprendžia problemą ir tiksliai nukopijuoja juos su maža variacija. Šuo stebės ką mes darome, bet vėliau tai pritaikys, kad atitiktų tai, kas, jų manymu, reikalauja problemos sprendimo.

Šunys geresni matematikai nei manote

Jie nežinos, kaip naudoti skaičiuoklę ar išspręsti y = mx + b, tačiau žino pagrindinę aritmetiką ir netgi gali įveikti mažą vaiką paprasčiausia matematika. Žinoma, jie negali tiksliai nueiti iki lentos ir įrodyti, kad žino, kas yra 1 + 1, tačiau jie gali suskaičiuoti skanėstus jų galvose, kai atimi vieną. Ar kada matėte retriverį medžioklėje? Jie tiksliai žinos, kiek paukščių turėtų išnešti, kad nereikėtų pakartotinai eiti dar kartą. Gavę vieną, jie sužinos, kad yra dar du. O sulaukę antrosios jie sužinos, kad yra dar viena. Jie tai žino, nes jie skaičiuojami neapgalvotai. Jei išdėliojate du patiekalus su skirtingais kiekiais šuns sausainių, jie visada pirmą ims tą, kuriame daugiausia.

Šunys taip pat gali pavydėti

Ne, šunys nenaršo „Instagram“ tikrindami kam patiko jūsų asmenukė, tačiau jie gali pavydėti kitų. Jūs manote, kad šunys tiesiog pavydi kitiems šunims, bet jie taip pat gali pavydėti ir kitiems žmonėms. Jie taip pat nekenčia to, kad naujagimiui skiriamas visas dėmesys. Jie nesugeba paimti žymeklio ir rašyti per sienas, tačiau galite pamatyti, kad jie elgiasi šiek tiek agresyviau kai jiems nepasiseka. Ar kada nors apleidote savo šunį, kad galėtumėte pabūti su draugas? Ar jie tave užkalbino ar bandė atkreipti tavo dėmesį? Taip yra todėl, kad jie jaučia pavydą. Šunys, kaip ir žmonės, nori artimųjų dėmesio. Jie turi jaustis mylimi, kitaip juose kyla stiprios emocijos. Apibendrinant, gydytojai ir mokslininkai visame pasaulyje vis dar bando išsiaiškinti viską apie šunis. Jie gali būti labai paprasti gyvūnai, galintys išmokti triuko ar dviejų, tačiau jų smegenys yra labai sudėtingos. Vis dar yra šiek tiek paslapties, kodėl šunys daro tai, ką jie daro, tačiau kol kas turime daug geriausių kompanionų, kurių tik galėtų norėti žmonija. Bent jau galime džiaugtis, kad jie nešokinėja ant mūsų klaviatūrų, kai nori dėmesio, kaip katės.


Patiko tai? Pasidalinkite su draugais!

Kokia jūsų reakcija?

hate hate
6
hate
confused confused
24
confused
fail fail
15
fail
fun fun
13
fun
geeky geeky
9
geeky
love love
30
love
lol lol
3
lol
omg omg
24
omg
win win
15
win
evy

Comments

comments