fbpx

10 nuostabių dalykų, kuriuos mes matėme per Australijos gaisro krizę


Apskaičiuota, kad žuvo iki milijardo gyvūnų. Prarastų žmonių gyvybės nuolat auga iki 30. Milijonai hektarų. Nesuskaičiuojami namai. Viskas sunaikinta dėl vienos skaudžiausių gyvosios gamtos nelaimių.

Sunku patikėti, kad iš siaubingo Australijos 2019-2020 metų gaisro atsirado kas nors puikaus. Tačiau praėjusį dešimtmetį apėmusi moralinė nesėkmė, globalūs konfliktai ir smulkmeniškas pasidalijimas, iš ugnies ištraukti dalykai parodė, kad žmonija vis dar gali reaguoti su didele užuojauta ir didvyriškumu.

Taksas išgyveno gaisrą

Wilburas nežinojo apie savo šlovę. Kol naujienų kanaluose blykstelėjo jo nuotrauka ir kreipėsi į visuomenę, kad būtų ieškoma jo, šuo bandė išgyventi gamtoje. Varžybos buvo prieš jį. Wilburas buvo mažas taksas, pasiklydęs mirtinuose Naujojo Pietų Velso gaisruose.

Neaišku, kada jis atsiskyrė nuo savininko, tačiau jis buvo rastas gruodžio pradžioje. Netoli Termeilio kovojantys ugniagesiai pastebėjo mažą būtybę, klajojančią tarp liepsnų. Jie išgelbėjo šunį ir laikė jį per naktį su savo komanda. Laimei, Wilburo savininkas greitai sureagavo, kai ugniagesiai pranešė, kad rado šunį.

Traumuotas taksas džiaugėsi išvydęs jo savininką. Žmogui, vardu Paulu, akimirka buvo jautri. Jis vis dar ieškojo savo kito šuns ir paprašė ugniagesių, kad pamėgintų surasti Olly. Neįtikėtina, po kelių valandų Olly taip pat buvo rastas. Abu šunys buvo sveiki ir mielai grįžo į namus su savo šeimininku.

Versace – kengūros odos naudojimas

Prieš dvejus metus „Versace“ paskelbė, kad tikras kailis – tai mecha. Italijos mados namai garantavo, kad nė viename jų aksesuarų ar drabužyje niekada nebus gyvūno kailio ar odos. Tačiau jie ir toliau naudojo tikrą odą. Negana to, kengūros odą.

Kengūra daugeliui atrodo kaip Australijos simbolis, o laukinių gyvūnų, kurie kasmet iškeldinami dėl odos, skaičius nesutampa su gyvūnų aktyvistais. Kampanijos grupės ilgą laiką prašė mados namų boikotuoti kengūros gaminius ir galiausiai, 2020 m. „Versace“ sutiko.

Sprendimo pašalinti kengūros odą nuo savo dizaino tiesiogiai neturėjo Australijos gaisrai. Aktyvistų spaudimas kurį laiką tęsėsi, o „Versace“ jau atsiėmė visus susijusius produktus iš savo 2019 metų kolekcijos. Tačiau pranešimas buvo paskelbtas šiais metais ir buvo vertinamas kaip sveikintinas gestas tuo metu, kai kengūrų ateičiai kenkia precedento neturinti grėsmė.

Šeši ugniagesių gelbėtojai išsaugojo koalas

Koala yra vienas iš Australijos simbolių. 2019–2020 m. gaisro sezonas nepadėjo joms kovoti su išnykimu. Skaičiai skaudina širdį. Dešimtys tūkstančių koalų sudegė gyvos. Šimtai buvo išnaikinta ir dar šimtai kovoja už savo gyvybes klinikose. Gausu pasakojimų apie civilius ir ugniagesius gelbėtojus, išgelbėjusius nudegusias koalas iš medžių, namų ir kelių.

Viena istorija buvo susijusi su ugniagesiais gelbėtojais, kurie susidūrė su koalų grupe Cudlee upelyje. Jie kovojo su gaisrais, kurie galiausiai sunaikino per 100 pastatų ir namų bei pražudė vieną žmogų. Po kelių dramatiškų valandų koalos buvo surinktos ir paimtos į saugą. Daugelis gyrė ugniagesius už jų žmogiškumą. Kovoti su greitai plintančia ugnimi reiškė, kad jie rizikavo kiekvieną sekundę, tačiau ugniagesiai nusprendė sustoti ir padėti.

Nuo šiol koalų nuotrauka tapo virusinė. Paveikslėlyje pavaizduotos būtybės, palyginti nesužeistos, susiglaudusios prieškambaryje. Jei ne šie ugniagesiai gelbėtojai ir „Koala Rescue“ sauga juos priėmę, jie būtų prisijungę prie siaubingos statistikos.

Nežinoma gaudyklė

2019 m. UNESCO paskelbė Australijos akvakultūros sistemą Pasaulio paveldo objektu. Gunditjmara žmonės ungurių derliui panaudojo prieš 6 600 metų. Pažvelkime į šią perspektyvą – sistema yra senesnė nei Egipto piramidės. „Budj Bim“ kultūrinis kraštovaizdis yra pietvakariuose Viktorijoje ir apima sudėtingą akmenimis grįstų baseinų, kanalų ir namų sistemą.

Gaisrai kilo kelios dienos prieš Kalėdas. Žaibai smarkiai padidino liepsną ir, nepaisydama milžiniškų gaisrų gesinimo pastangų, liepsna nutolo per 7000 ha (17 297 ha) žemės. Įskaitant visiškai naujus UNESCO griuvėsius.

Sklypo savininkai pernelyg nesijaudino, kad gaisras tiesiogiai sugadins griuvėsius. Akmenys buvo beveik atsparūs karščiui. Realų pavojų kėlė kritę medžiai. Kai kurie augo akvakultūros pastatuose. Jei gaisras užklupo, gali būti, kad struktūrą gali susilpninti šaknys, kurios bus iškastos arba sutriuškintos apvirtusio kamieno. Kai liepsna praėjo, grupė apsilankė norėdama pamatyti, ar medžiai nenukrito ant konstrukcijos. Laimei, niekas nenukentėjo. Dar labiau nustebino tai, kad liepsna išvalė augmeniją ir atskleidė nežinomą gaudymo spąstų komplekso atkarpą.

Netoli Condah ežero esanti sekcija buvo mažesnė, jos kanalas buvo 25 metrų (27 jardų) ilgio žemės plote. Iki gaisro ši spąstų dalis liko nepastebėta, nepaisant to, kad ji buvo 20 metrų (22 jardų) atstumu nuo takelio, vedančio į pagrindinę vietą. Bent jau tokiu atveju kažkas vertingo nebuvo sunaikinta, o atsirado kas nebuvo atrasta anksčiau.

Surinkti milijonai

Kai pasaulis stebėjo, kaip dega Australija, tie, kurie turėjo storas pinigines, nesijautė laisvi. Celeste Barber yra australų komikė, kurios lėšų rinkimas pritraukė didžiulių įžymybių aukas ir pažadus. Bendrai kalbant, bendra suma sudarė 22 mln. USD. Tokios žvaigždės kaip Pink, Kylie Minogue ir Nicole Kidman buvo vienos iš tų, kurios prisijungė prie raginimo palaikyti Barber „Facebook“ lėšų rinkimą.

Turbūt labiau pastebimi žmonės, kurie rado kūrybingų būdų palaikyti Australiją. Viena buvo moteris vardu Kaylen Ward. 20-metė dailiosios lyties atstovė atėjo į „Instagram“ ir pažadėjo asmeninę nuogos nuotrauką visiems, kurie paaukojo 10 USD ar daugiau jos paskirtoms labdaros organizacijoms. Po keturių dienų ji surinko 700 000 USD. Nė vieni iš pinigų jos nepasiekė. Ward reikalavo, kad jos gerbėjai tiesiogiai sumokėtų labdarai ir atsiųstų jai kvitą, kad gautų jos nuogos nuotraukų. Už pastangas ji užsitarnavo vardą „Nuogas filantropas“, o „Instagram“ ištrynė savo paskyrą.

Koala šunys

Narkotiniai šunys. Aišku. Bombą uostantys šunys, gerai. Bet koala šunys? Kad ir kaip keistai tai skambėtų, jie egzistuoja. Kai prižiūrėtojas sušunka: „Koala, surask!“ detektyvai keturkojai imasi veiksmų ir pradeda ieškoti. Jų darbas yra sekti eukalipto mėgėjas koalas.

Šunys yra stebimi pavojingomis aplinkybėmis. Beveik visi jie nešioja kumštines pirštines, kad apsaugotų letenas nuo nudegimų ir aštrių šiukšlių. Iki šiol jie yra išsaugoję dešimtis koalų. Du iš gerai apmokytų šunų yra Tayloras ir Bear’as.

Kiekviena išgelbėta koala yra lobis, tačiau šunų paprasčiausiai nėra tiek, kad padėtų tūkstančiams vis dar sunkumus patiriančių koalų. Nepaisant to, jie uoliai vykdo savo pareigas prieš neįveikiamą tragediją, naudodamiesi uosle ieškant kūnų, sužeistųjų ir koalų.

Su ,,Sheepdog Snoots 220“ avys – saugios

Steponas Hillas negalvojo džiaugtis Naujųjų metų išvakarėmis. Tą naktį jis patyrė skaudžią netektį. Gaisrai buvo uždarę mažą Korryongo miestą Viktorijoje. Jis apžiūrėjo savo pusbrolio ūkį, kuriame dirbo, ir suprato, kad avims gresia pavojus. Blogiau, kad buvo tamsi naktis, pulkas buvo didelis ir jam reikėjo pagalbos.

Jis atsisuko į Patsy. Jis rado piemenėlių mišinį ir pakrovė ją ant keturračio, prieš išvykdamas į lauką, kur avys turėjo bėdų. Nepaisant karščio, kraujavimo ir su gaisru susijusių kvapų, šuo niekada nesiskubino. Ji vadovavosi Hillo įsakymais ir išsigandusius gyvūnus išvarė į saugų tvartą. Tai nebuvo lengva užduotis, nes joje buvo daug avių ir arti tvyrojo liepsnos. Iš tiesų liepsnos pareikalavo šešių avių gyvybių. Bet galų gale Patsy išgelbėjo daugiau nei 220 gyvūnų.

Hill davė šuniui vienintelius žodžius – tai buvo poelgis, reiškęs jam pasaulį. Jis yra vienas iš daugybės žmonių, vis dar stipriai paveiktų genocidinių nuostolių, patirtų tiek naminių, tiek laukinių gyvūnų.

Užklausa dėl prieglaudų sukėlė visuotinį susidomėjimą

Šimtai gyvūnų liko našlaičiais arba be namų. Didelė dalis skurstančių mažylių yra sterbliniai gyvūnai, kuriems išgyventi reikia šilumos ir motinos artumo.

Iš viso pasaulio susibūrė tūkstančiai mezgėjų ir amatininkų. Jie gamino koaloms kumštines pirštines apdegusioms letenoms, kengūroms mamos pilvus primenančius sterblinius maišelius, antklodes gyvūnams miegoti ir įdomiausia tai, kas vadinama šikšnosparnių įvyniojimais. Tai yra būtent tai, kaip skamba. Jūs pasiimate mažą šikšnosparnį ir suvyniojate jį kaip vaiką gražiai ir jaukiai. Savo gaminamų gėrybių sulaukė ir reklamos kampanijos, sklandytuvai ir vombatai.

Aukojamas maistas

Brush-tailed Rock Wallaby yra nykstanti rūšis Naujajame Pietų Velse, vienoje iš labiausiai nukentėjusių vietovių. Gaisrai buvo susiję su jų pažeidžiamumu. Įvyko didelio masto badas. Prieš gaisrų sezoną gyvūnai taip pat kovojo su Australijoje vykstančia sausra.

NSW vyriausybė nusprendė padėti. Operacija „Rock Wallaby“ surinko tonas daržovių, daugiausia morkų, ir maistingų saldžiųjų bulvių. Lėktuvai pirmą kartą pakilo sausio pradžioje ir numetė maistą per keliolika kolonijų. Projektas bus tęsiamas tol, kol gyvūnai galės save aprūpinti natūraliais maisto ištekliais ir vandeniu.

Slapta misija

Kai parko reindžeris 1994 m. rado medį, jis per botanikos pasaulį siuntė smūgio bangas. Iki Jurassic stebuklo atradimo, medis buvo žinomas tik iš 200 milijonų metų senumo fosilijų. 1994 metais rasta pušis buvo ne viena. Netoliese stovėjo retų, vadinamųjų „Dinozaurų medžių“ giraitė.

Tiksli vieta išlieka labai saugoma paslaptis. Lankytojai ir brakonieriai išnaikintų gyvas fosilijas. Botanikos soduose visame pasaulyje dauginamos rūšys, tačiau Australijos rūšis, kurios skaičius mažesnis nei 200, yra paskutinė laukinė Wollemi pušų rūšis pasaulyje.

Turėdami omenyje paslėptą vietovės būklę, gamtosaugininkai surengė slaptą misiją medžiams išgelbėti. Nepaisant to, kad išnykimo drama yra arti ir kad pati misija buvo beprecedentė aplinkos apsaugos istorijoje, gelbėtojai išlaikė viską paslaptyje. Viešumas galėjo pritraukti nepageidaujamus svečius tiesiai į giraites.

Ugniagesiai gelbėtojai buvo nuskraidinti į tarpeklį. Išlipę ant žemės, jie pritvirtino laistymo sistemą, kad medžiai būtų drėgni. Tačiau vienu metu komanda turėjo trauktis. Gaisras plito. Po kelių dienų kilo didžiulis tirštų dūmų kamuolys, visi laukė kol migla išsiskirstys, tam kad patikrintų ar jų planas pasiteisino.

Neįtikėtina, pušys buvo saugios. Truputį apdegę, bet palyginti nedaug. Misija buvo nepaprastai sėkminga.


Patiko tai? Pasidalinkite su draugais!

Kokia jūsų reakcija?

hate hate
21
hate
confused confused
9
confused
fail fail
30
fail
fun fun
27
fun
geeky geeky
24
geeky
love love
15
love
lol lol
18
lol
omg omg
9
omg
win win
30
win
evy

Comments

comments